Biografia

ARKADIUSZ LATOS

Arkadiusz Latos – urodzony 13 września 1965 r. w Kielcach artysta rzeźbiarz.
Absolwent miejscowego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1992 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował rzeźbę i małą formę rzeźbiarska w pracowniach najznamienitszych polskich rzeźbiarzy takich, jak: Piotr Gawron, Jan Kucz czy Gustaw Zemła.

W latach 1992-2003 Pedagog Kieleckiego Plastyka, w latach 2001-2003 prowadził zajęcia z rzeźby na Akademii Świętokrzyskiej. Od 1993 r. – członek Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy od 2000 r. Prezes Z.P.A. Rzeźbiarzy okręgu Kieleckiego. Aktywnie uczestniczy w życiu kieleckiego środowiska plastycznego. Stypendysta Urzędu Miasta Kielc (twórca cyklu plakiet „Kielce w Brązie”).

Artysta od niemal 30 lat prowadzi autorską pracownię rzeźby „Arkaszka”, gdzie powstają jego prace kameralne i realizacje pomnikowe. Ulubionym materiałem rzeźbiarza jest brąz, lubi go łączyć z drewnem oraz kamieniem. Twórca rzeźb Dyrygent przy Filharmonii Świętokrzyskiej, Wizjonera przy Placu Niepodległości 1a w Kielcach, Jana Kochanowskiego przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Twórca cykli takich jak: Przysłowia i Mądrości ludowe, Fraszki, Humoreski i Erotyki. Posiada na swoim koncie wiele realizacji na rzecz Miasta w postaci tablic pamiątkowych, rzeźb i płaskorzeźb oraz statuetek.

Laureat nagród i wyróżnień: Srebrny Medal na X Biernale Małej Formy Rzeźbiarskiej w 1995r., Wyróżnienie na Salonie Zimowym Rzeźby w Warszawie w 1995r., Wyróżnienie na Salonie Rzeźby ZPARz w Warszawie w 2002 r. W 2013 roku Uhonorowany Świętokrzyską Nagrodą Kultury.

Jego prace były prezentowane na ok. 70 wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych w kraju i za granicą. Od dziesięciu lat prowadzi autorską galerię Wieża Sztuki, regularnie organizuje wystawy artystom z Polski i ze Świata promując sztukę współczesną oraz miasto Kielce.